Про що мріє кожен студент? Мабуть, закінчити ВИШ і отримати диплом. Проте, в ряді цих сподівань є ще одна заповітна мрія – одягнути мантію: гарний церемонний академічний одяг. І ця мрія, як стверджує більшість студентів є з американським коріння. Насправді, таку думку нам, європейцям, нав’язав зірковий Голівуд, на фільмах якого росте сучасна молодь. А традицію вдягати святкове студентське вбрання зародила все ж таки Європа.
Сучасне значення слова «мантія» походить від англійського «roba» (старовинна мантія), яку носили під «cappaclausa» (церковне вбрання), що нагадувало довгий чорний плащ. Таку належність зовнішнього вигляду мало мати і студентство у епоху Середньовіччя. Тому першовитоки сучасної моди вдягати академічну мантію починаються із раннього Середньовіччя. Саме тоді всі освітні заклади, які існували в Європі мали велику прив’язаність до релігії, а точніше – мали статус церковних навчальних закладів. В таких освітянських центрах науку викладали спочатку монахи-ченці, які й ходили в келійному одязі. Одяг студентів мало чим відрізнявся від одягу їхніх наставників: чорні або темно сірі сутани, які повністю закривали тіло. Це вбрання було щоденним і не мінялося до ренесансних часів, і лише згодом мантія стала церемоніальним атрибутом. Такі старовинні університети, як Кембридж і Оксфорд внесли свій стиль в історію академічної мантії. Таким чином для великих університетських свят появилися елегантні туніки, які вперше за всю свою історію мали червоний колів, відкриту структуру, а рукави буди розлогими і короткими. Саме цей започаткований стиль став праобразом класичної академічної мантії.
Свою цікаву та давню історію має і такий академічний аксесуар, як шапочка-конфедератка. Вона, як раніше, так і зараз вважається головним атрибутом людей із науковим ступенем знання: бакалаврів, магістрів, аспірантів, професорів і т. д. Цей головний убір в епоху Середньовіччя для повсякденного вжитку заміняли гостроверхі за покроєм капюшони. А право носити чотирикутні шапочки мало тільки духовенство вищого чину. Чотирьохгранна шапочка-конфедератка означала єдність багатогранності та різноманітності життя та мудрої стійкості тих, хто здобув найвищі знання. Зараз конфедератку має право вдягати кожен, хто дотичний до науки. Проте стиль і колір цього аксесуару повинен відповідати науковому ступеню освітянина. Цей головний убір також має ще один цікавий елемент – китицю або бонет, який є надзвичайно важливим. Саме за цим аксесуаром можна розпізнати, який науковий ступінь досягла людина. Ті, хто продовжують здобувати знання – носять китицю з правої сторони конфедератки. А у випускників-магістрів або ж бакалаврів цей академічний атрибут має розташовуватися зліва. В старих університетах ще досі збереглася традиція урочистого переміщення китиці, коли людина покидає навчальний заклад або ж продовжує науковий труд. Також бонет прикріплюють до дипломів студентів-відмінників на урочистостях з нагоди закінчення університету.
Ще одна важлива традиція одягання урочистого академічного одягу – це колір вбрання, який повинен відповідати ступеню наукових здобутків науковця або ж студента-випусника. Як уже згадувалося, в часи Середньовіччя колір навчального вбрання був строгих тонів: чорний або темно-сірий. Тоді колірну розкіш могли собі дозволити лише представники вищого духовенства – насичено червоні або білі сутани з чорними елементами-символами священства. Через століття навіть строгий академічний одяг піддався моді. Відтак студентство не гребувало найрізноманітнішою гамою кольорів і відтінків свого святкового вбрання. А єдиний колірний стиль був започаткований аж у 1895 році. Саме тоді Міжуніверситетська комісія запровадила Кодекс академічного одягу, відповідно до якого кожен рівень здобутих наукових знань мав свій колір святкового академічного вбрання. Сьогодні, за європейською модою – це жовтий колір мантій для спеціалістів та бакалаврів, а червоно–багровий – для магістрів. Американська традиція пропонує синій і червоний кольори відповідно.
Історично так склалося, що зараз мантія – є атрибутом лише урочистих університетських подій. Проте й по сьогодні ще існують такі навчальні заклади, де студенти щоденно ходять в академічному одязі. До прикладу, у Кембриджських коледжах мантії пристосували до повсякденного вжитку: це є зменшена версія мантії бакалавра гуманітарних наук по коліно, або мантія Оксфордських Коммонерів (студентів-нестіпедіатів), яка являє собою безрукавну мирську мантію з двома стрічками на спині. У Кембриджі більшість коледжів мають свій відмінний дизайн мантії: як у кольорі, так і у фасоні. За твердженням англійських психологів, таким чином людина адаптовує себе до серйозного і цілеспрямованого майбутнього: спочату шкільна форма, згодом повсякдневні мантії у вищих навчальних закладах, а потім класичні строгі костюми на роботі – стимулюють особистість для найкращого її морального і в тому числі фінансового розвитку.
Як бачимо, європейська традиція одягання мантії на урочисті університетські події зробила чималий поступ для академічної культури загалом. Відтак щорічно кожен навчальний заклад готується до знакової події – випуску нових спеціалістів і науковців. В українських ВИШах теж традиції церемоніального вигляду випускників збереглися сповна. Кожен студент, який закінчив свій навчальний заклад має право здійснити свою мрію – вдягнути святкову мантію і отримати диплом. Для цього потрібно зовсім небагато: кожнорічно успішно здати сесію, захистити свій науковий ступінь і придбати собі урочистий одяг. Аби повний «університетський комплект» зменшити у ціні, багато студентів-випускників замовляють собі мантії на прокат. Така процедура не лише економніша фінансово, але й менш затратна у часі. Зараз сервіс прокату урочистого вбрання є на найвищому рівні: колір, фасон, розмір, ба й навіть – додаткові аксесуари під власний стиль. Тому не пропустіть нагоду здійснити справжню урочисту студентську мрію!
Ірина, Випускниця
ЛНУ ім. І.Франка
ВЕЛИЧЕЗНЕ ДЯКУЮ за моє найкраще студентське свято! Моя мрія здійснилася – атласна чорно-червона коротенька мантія і просто чарівні фото! Ви найкращий в Україні сервіс по прокату мантій!
Андрій, Магістр
ЛНУ ім. І.Франка, Історичний факультет
…Коли всі зібралися біля університету була велика паніка… Та наший курс замовив собі мантії на прокат завчасно. Коли інші бігали й шукали собі мантії, ми урочисто заходили в актову залу. Дякую за оперативність і якість ваших послуг!
Макс, Магістр
ЛНУ ім. І.Франка, мехмат
Випуск – це найбільша морока. Особливо – коли його організовуєш. Та знайшлися люди, які дуже допомогли створити гарне свято без зайвих клопотів – привезли гарні нові мантії, вдягнули всіх наших випускників, зробили фотосесію і, що найголовніше – якісну і безоплатну! Всім-всім-всім майбутнім випускникам кажу: це не дешево й сердито, це – економно і суперкласно! Дякую!